Duńskie miasto Broerup, należące do gminy Vejen, położone jest w południowo-zachodniej części Półwyspu Jutlandzkiego. Niewielka miejscowość Broerup jest atrakcją turystyczną z uwagi na wyjątkową skałę Tirslund przyniesioną przez lodowiec podczas epoki polodowcowej z Półwyspu Skandynawskiego. W czasach prehistorycznych skała stanowiła lokalne centrum religijne, otoczone rozległymi wrzosowiskami i dębowym zagajnikiem.
Niedaleko Broerup przebiegała w latach 1864 - 1920 granica między Królestwem Danii a Niemcami. W 1999 roku utworzono w Broerup „ Enghave Naturpark”- park zieleni, obejmujący obszar o powierzchni 70 tysięcy m2. Park ten jest pięknym miejscem wypoczynkowym, w którym napotkać można wolno żyjące zwierzęta i egzotyczne rośliny.
Pierwsze kontakty Brodnicy z Broerup miały miejsce w 1992 r. z inicjatywy brodnickiego przedsiębiorcy Zbigniewa Sochy.
Umowę partnerską z Broerup Urząd Miejski w Brodnicy podpisał w marcu 1994 roku. Czytamy w niej między innymi:
„Wspólnym zamierzeniem gmin Brodnicy i Broerup jest współpraca nad szerzeniem europejskiej myśli poprzez wspólny wkład w propagowanie zrozumienia i szacunku pomiędzy społeczeństwami Polski i Danii”.
Jednym z istotnych elementów współpracy pomiędzy Brodnicą a Broerup była i jest wymiana młodzieży, z której skorzystało do tej pory kilkuset uczniów. Brodniccy nauczyciele mieli zaś wielokrotnie możliwość wymiany doświadczeń z zagranicznymi kolegami. Na współpracy z Duńczykami skorzystał również: Brodnicki Dom Pomocy Społecznej i szpital. Ważnym aspektem współpracy jest także pomoc uzyskana od Duńczyków przy tworzeniu projektu regulacji gospodarki wodnej w Brodnicy
Aktualnie władze miasta prowadzą rozmowy z gminą Vejen Kommune dotyczące zawarcia nowej umowy partnerskiej.