Urząd Miejski w Brodnicy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://brodnica.pl
Data publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: od 1999 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 01.09.2020 r.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częciowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Pracownicy Urzędu Miejskiego w Brodnicy dokładają wszelkich starań aby strona była dostępna cyfrowo jednak jak na razie można napotkać nastęuące problemy:
- brak opisów alternatywnych i tytułów dla cześci zdjęć i obrazków,
- część dokumentów PDF posiada błędy w watstwie tekstowej (po skanowaniu/OCR),
- dokumenty tekstowe i tekstowo-graficzne, dokumenty utworzone w programach przeznaczonych do tworzenia prezentacji lub arkuszy kalkulacyjnych nie są poprawnie odczytywane przez programy dla osób niewidomych i słabo widzących,
- niektóre formularze nie posiadają dowiązanych etykiet tekstowych,
- brak audiodeskrypcji dla materiałów multimedialnych.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia 2023-06-14. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny oraz na podstawie Raportu z Audytu opracowanego dla Gminy Miasta Brodnicy, w ramach projektu pt. „Kujawsko – pomorskie samorządy bez barier dostępne dla wszystkich” nr POWR.02.18.00-00-0038/20”.
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest pani Marta Szmidt, mszmidt@brodnica.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 564930632. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Urząd Miejski , ul. Kamionka 23, 87-300 Brodnica
Do budynku prowadzi 1 wejście od ul. Kamionka. Do wejścia prowadzą schody. Przy schodach znajduje się platforma przyschodowa. Za pomocą przycisku dzwonka można wezwać pracownika, który zorganizuje niezbędną pomoc w dotarciu do Punktu Obsługi Interesanta i wezwie odpowiednią osobę celem załatwienia sprawy.
Schody zewnętrzne i wewnętrzne w budynku oznakowane są farbą oraz taśmami w kolorach kontrastowych. Taśmy w kolorach kontrastowych mają również chropowatą strukturę.
Drzwi automatyczne przeszklone, wewnętrzne zostały oznakowane obustronnie taśmą ostrzegawczą w kontrastowym kolorze.
W budynku nie ma systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabo widzące.
Recepcja znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na tym samym poziomie znajduje się Punkt Obsługi Interesanta.
Dla osób na wózkach dostępny jest Punkt Obsługi Interesanta.
Wewnątrz budynku nie dysponujemy platformą przyschodową ani windą.
W budynku dysponujemy trzema toaletami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych jak również dla rodziców z małymi dziećmi, toalety są wyposażone w przewijaki dla niemowląt. Na każdej kondygnacji budynku znajduje się jedna przystosowana toaleta. Pomieszczenia te zostały wyposażone w systemy alarmowo-przywoławcze oraz oznakowane tabliczkami brajlowskimi.
Przed budynkiem Urzędu Miejskiego, przy platformie przyschodowej usytuowane jest wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, drugie miejsce znajduje się przy budynku, od strony ul. Mickiewicza, a trzecie miejsce na podwórzu za budynkiem urzędu.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku jest przenośna pętla indukcyjna.
W budynku są oznaczenia w alfabecie brajla dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku na parterze i pierwszym piętrze zamontowano tablice tyflograficzne dla osób niewidomych i słabowidzących oraz innych osób ze szczególnymi potrzebami.
Nie ma oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Urząd wyposażony jest w 2 krzesła ewakuacyjne – po jednym na I oraz II kondygnacji oraz matę ewakuacyjną – na podwyższonym parterze, służące do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami.
Urząd Stanu Cywilnego, ul. Zamkowa 1, 87-300 Brodnica
Do pomieszczeń biurowych prowadzi wejście od szczytu budynku (płn. – zach.) oznaczone odpowiednimi tablicami informacyjnymi. Drzwi znajdują się na poziomie chodnika. Do Sali Ślubów wejście od ul. Zamkowej (główne wejście). Przy schodach do wejścia znajduje się podjazd dla wózków.
Przycisk dzwonka przywołujący pracowników USC znajduje się po prawej stronie od wejścia.
Dla osób na wózkach dostępne są: pomieszczenie po prawej stronie korytarza Urzędu Stanu Cywilnego (pracownicy mogą tam wykonać wszystkie niezbędne czynności administracyjne), pomieszczenie Sali Ślubów oraz Sala Bankietowa.
W budynku nie ma windy ani innych urządzeń umożliwiających dostępność Sali Wielkiej dla osób na wózkach.
Toaleta dostępna dla osób niepełnosprawnych znajduje się po lewej stronie korytarza USC oraz obok Sali Ślubów na wprost wchodząc wejściem głównym. Toaleta została oznakowana tabliczką brajlowską.
Przy budynku na parkingu wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W obiekcie jest przenośna pętla indukcyjna.
W budynku są oznaczenia w alfabecie brajla dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie ma oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.