Opisy jezior i łowisk.
1.jezioro Bachotek /typ leszczowy/
pow. całkowita 214,6 ha
głębokość max. 24,3 m
głębokość średnia 7,2 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, lin, szczupak, okoń, węgorz, sieja.
Bachotek jest ostatnim jeziorem w ciągu jezior rzeki Skarlanki. Ma urozmaiconą konfigurację dna z dwiema podwodnymi górkami. W środkowej części jeziora położona jest wyspa. Główną atrakcją wędkarską jeziora są drapieżniki : szczupak i okoń poławiane najczęściej w północnym i południowym krańcu jeziora oraz obszary górek podwodnych, położonych, od południowej strony wyspy /większa/ i na wysokości ośrodka PTTK w stronę Skarlanki /mniejsza/. W jeziorze można też złowić dorodne leszcze i węgorze, a cofka wód rzeki Drwęcy w okresie wezbrań pozwala na przedostanie się do jeziora miętusów.
2. jezioro Chojno /typ sielawowy/
pow. całkowita 70,3 ha
głębokość max. 19,6 m
głębokość średnia 7,0 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, węgorz, lin, szczupak, sandacz.
Jezioro dostępne do połowu przez cały rok, o urozmaiconej linii brzegowej. W części
Południowej wyspa, wokół której usytuowane są godne polecenia miejsca na połów spod lodu. Celem wędkarskich wypraw na ryby spokojnego żeru są leszcze i węgorze; spinningiści mają możliwość połowu szczupaka i sandacza. Dojazd do części północnej szosą z Brodnicy w kierunku Jabłonowa Pomorskiego i Bobrowa, do części południowej z Niewierza na trasie Brodnica – Kowalewo POM. Polną drogą do miejscowości Chojno.
3. jezioro Ciche /typ sielawowy/
pow. całkowita 111,1 ha
głębokość max. 13,4 m
głębokość średnia 6,8 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, okoń, leszcz, lin, szczupak.
Bariera lasu i brak spływu jakichkolwiek zanieczyszczeń sprawiają, że jest najczystszym jeziorem pojezierza. Tu łowi się najdorodniejsze okazy płoci i okoni. Dno jeziora nie jest szczególnie urozmaicone i przy niedużej głębokości i dobrej przezroczystości znaczna część zajęta jest przez roślinność wodną. Dojazd z Brodnicy do miejscowości Ciche, następnie skręcić w kierunku zachodnim i polną drogą do pola biwakowego w północnej części jeziora. Dojazd do części południowej leśną drogą od szosy Zbiczno – Ciche. W Cichym przy figurce skręcić w lewo, trzymając się lewej strony dojedziemy do jeziora.
4. jezioro Dębno /typ leszczowy/
pow. całkowita 59,5 ha
głębokość max. 15,9 m
głębokość średnia 5,5 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb to : płoć, leszcz, tołpyga, węgorz, szczupak, okoń, sieja. Jezioro usytuowane na południe od jeziora Wielkie Partęczyny. Otoczone prawie klifowym brzegiem. Dno urozmaicone, z dwoma 15-to metrowymi głęboczkami. Dojazd szosą z Cichego w kierunku Nowego Miasta Lub. i drogą leśną ( ok. 2,5 km) w kierunku południowym.
5. jezioro Duże /typ leszczowy/
pow. całkowita 42 ha
głębokość max. 18,3 m
głębokość średnia 8,2 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, węgorz, karp, sandacz i szczupak.
Jezioro położone wśród pól. Dojazd do części zachodniej jeziora szosą Jabłonowo POM. – Płowęż do Nowej Wsi Szlacheckiej.
6. jezioro Głęboczek i Forbin /typ sielawowy/
pow. całkowita 49,7 ha
głębokość max. 18,0 m
głębokość średnia 6,8 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, szczupak, lin, węgorz, karp.
Do niedawna jeziora stanowiły jeden akwen, dziś połączone są kilkudziesięciometrowym płytkim przesmykiem. Brzegi gwałtownie opadające, wypłycenia występują jedynie przy łączącym jeziora przesmyku. Dojazd szosą Brodnica – Olsztyn do Wielkiego Głeboczka, dalej do Małego Głębocka.
7. jezioro Janówko /typ sielawowy/
pow. całkowita 63,2
głębokość max. 12,6 m
głębokość średnia 6,3 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, okoń, szczupak, lin, tołpyga.
Położone w rynnie o stromych zboczach i urozmaiconej linii brzegowej. Kilka zatoczek o głębokości od 1,5 do 6,0 m stanowi znakomite miejsce połowu drapieżników i lina. W centralnej części jeziora bardzo strome zejście misy jeziora. Jezioro znane z bardzo dużych, medalowych okoni. Tu również łowione są ponad 3 kg leszcze i dorodne węgorze. Dojazd z Brodnicy trasą na Olsztyn, 1km za Wielkim Głęboczkiem skręcić w kierunku Brzozia, a potem krętą drogą do Janówka.
- jezioro Łąki – Tabuła /typ sandaczowy/
pow. całkowita 47,4 ha
głębokość max. 6,1 m
głębokość średnia 2,9 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : leszcz, karp, płoć, okoń, lin, sandacz, węgorz. Jeziora składa się z dwóch płytkich akwenów, dno jest urozmaicone, pokryte stosunkowo grubą warstwą osadów. Roślinność podwodna i wynurzona bardzo bogata. Jezioro jest typowo wiosennym i wczesno letnim łowiskiem. Dojazd szosą ze Zbiczna do Sumowa.
- jezioro Mieliwo /typ linowo – szczupakowy/
pow. całkowita 80,9 ha
głębokość max. 9,4 m
głębokość średnia 3,4 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : leszcz, płoć, szczupak, węgorz, okoń, lin.
Duże powierzchnie dna zajmują wywłócznik i rogatek tworząc łąki, atrakcyjne miejsce dla bytowania ryb. Drapieżniki łowione są przede wszystkim w pobliżu podwodnej górki w północnej części jeziora. Dojazd do części północnej z Cichego szosą w kierunku Łąkarza; do południowej – ze Zbiczna szosą w kierunku Górali.
- jezioro Niskie Brodno /typ leszczowy/
pow. całkowita 87,2 ha
głębokość max. 18,2 m
głębokość średnia 7,0 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, węgorz, lin, szczupak, sandacz. Jezioro usytuowane w granicach miasta Brodnicy. Od wczesnej wiosny łowi się tu płoć, potem okonia, szczupaka i lina, ten ostatni często bardzo dorodny.
- jezioro Skarlińskie /typ leszczowy/
pow. całkowita 293,8 ha
głębokość max. 15,1 m
głębokość średnia 7,5 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : leszcz, płoć, tołpyga, okoń, węgorz, szczupak, krąp, lin, sieja, sandacz.
Najdłuższe jezioro pojezierza brodnickiego, 6-cio kilometrowa rynna ułożona z zachodu na wschód. Kiedyś znane z sieji obecnie jej miejsce zajęły drapieżniki. Linia brzegowa urozmaicona. Dojazd do części wschodniej szosą z Nowego Miasta Lub. przez Nawrę w kierunku Skarlina, do części zachodniej przez Marzęcice w kierunku Łąkarza.
- jezioro Sosno / typ leszczowy/
pow. całkowita. 187,8
głębokość max. 12,4
głębokość średnia 4,8
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, tołpyga, krąp, leszcz, węgorz, lin, okoń, szczupak.
Silnie rozwinięta linia brzegowa z dwoma półwyspami; pierwszy, po stronie zachodniej tworzy zatokę stanowiącą obręb ochronny – tarlisko ryb, drugi znajduje się po wschodniej stronie jeziora. Z pod lodu poławia się dorodne płocie, okonie oraz leszcze, w pozostałych miesiącach szczupaka, węgorza, lina i drobną tołpygę. Dojazd do południowego końca jeziora szosą ze Zbiczna w kierunku Sumowa, do północnego wzdłuż wschodniego brzegu jeziora w kierunku Górali.
- jezioro Szczuka /typ leszczowy/
pow. całkowita 25,5 ha
głębokość max. 11,1 m
głębokość średnia 5,1 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : węgorz, sandacz, sum, lin, karp.
Jezioro stanowi własność PZW Toruń i jest przedmiotem szczególnych zabiegów gospodarczych podnoszących jego wędkarską atrakcyjność. Dojazd z Brodnicy do miejscowości Szczuka i przed kościołem skręcić w polną drogę w kierunku północno – wschodnim.
- jezioro Wielkie Partęczyny / typ leszczowy/
pow. całkowita 323,9 ha
głębokość max. 28,5 m
głębokość średnia 6,8 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : płoć, leszcz, krąp, okoń, szczupak, węgorz, lin, karp, sieja, sandacz. Największe jezioro pojezierza o urozmaiconej linii brzegowej i konfiguracji dna, pozwalającej na bytowanie większości występujących w jeziorach
pojezierza ryb. Dojazd z Brodnicy w kierunku Łąkarza, za miejscowością Ciche skręcić na wschód w kierunku Tereszewa.
- jezioro Zbiczno / typ sielawowy/
pow. całkowita 128,9 ha
głębokość max. 41,6 m
głębokość średnia 11,7
Najczęściej poławiane gatunki ryb : okoń, szczupak, leszcz.
Najgłębsze jezioro pojezierza; głębokość i urozmaicone dno z kilkoma głęboczkami czynią z jeziora trudne, ale atrakcyjne łowisko. Wszystkie łowione tu gatunki osiągają znaczne rozmiary. Dojazd ze Zbiczna w kierunku Pokrzydowa, lub ze Zbiczna w kierunku Cichego.
- jezioro Górzno / typ leszczowy/
pow. całkowita 47,5 ha
głębokość max. 15,1 m
głębokość średnia 5,1 m
Najczęściej poławiane gatunki ryb : leszcz, płoć, sandacz, okoń, węgorz, sum. Misa jeziora urozmaicona – część południowa głęboka z dwoma głęboczkami, północna płytka. Dojazd z Brodnicy w kierunku Działdowa, w Bartniczce skręt do Górzna.