Drodzy Seniorzy !
14 listopada 2019 roku to Ogólnopolski Dzień Seniora.
Składając wszystkim Państwu najlepsze życzenia w tym symbolicznym dniu, życzę długich lat wypełnionych zdrowiem, aby każdy dzień przynosił dużo uśmiechu i radości. Niech jesień życia będzie najlepszym czasem do spełnienia wszystkich marzeń oraz właściwego wykorzystania życiowej wiedzy i doświadczenia Życzę Drogim Seniorom, mieszkańcom Brodnicy, także spełnienia wszystkich najważniejszych potrzeb i oczekiwań.
Jarosław Radacz
Burmistrz Brodnicy
Ogólnopolski Dzień Seniora to doskonała okazja do tego, by zastanowić się, co jeszcze można zrobić, by osoby starsze czuły się bezpiecznie i dobrze w naszym mieście. Wśród mieszkańców Brodnicy osób, które mają powyżej 60 lat jest prawie 6 tys., czyli jest to około jedna piąta wszystkich brodniczan. Ważnym elementem polityki społecznej Gminy Miasta Brodnicy jest polityka senioralna, będąca odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i współczesne wyzwania. Celem polityki senioralnej jest wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach funkcjonalnych. Z myślą o seniorach samorząd brodnicki przygotował i zrealizował do tej pory wiele projektów, programów profilaktycznych i wydarzeń o różnym charakterze. Wielu z nich nie udałoby się przeprowadzić bez zaangażowania organizacji pozarządowych i klubów seniora, działających w naszym mieście. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do takich działań. W telegraficznym skrócie przypomnijmy niektóre z nich:
- Program „Brodnicka Karta Seniora”, który realizowany jest od 2016 r. Posiadaczami BKS jest już ponad 2000 osób. Dzięki Brodnickiej Karcie Seniora jej posiadacze mogą korzystać z promocji przygotowanych przez partnerów programu.
- Program „Koperta Życia” - Każdy Senior w momencie odbioru BKS otrzymuje Kopertę Życia. Celem kampanii jest przede wszystkim pomoc osobom starszym czy schorowanym, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym. „Koperta Życia” to nieoceniona pomoc dla ratowników medycznych.
- „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” prowadzony był łącznie dla 200 mieszkańców Brodnicy. Program był finansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu Gminy Miasta Brodnicy w proporcjach 50:50.
- „Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim” realizowany jest wspólnie z Województwem Kujawsko-Pomorskim. Celem programu profilaktycznego jest zapobieganie upadkom wśród osób po 60 roku życia, poprawa sprawności fizycznej oraz wykształcenie nawyków systematycznych ćwiczeń fizycznych wśród uczestników. W 2019 r. czynny udział w programie bierze 52 seniorów.
W ramach Programu „Zdrowe Miasto Brodnica na lata 2016-2022" organizowane są akcje bezpłatnych badań dla mieszkańców, takie jak: EKG, badania oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI/kostka-ramię), badania poziomu cholesterolu i glukozy, porady diabetologiczne, pomiar ciśnienia krwi, badania wzroku i słuchu, ocena BMI, badania spirometryczne i densytometryczne, program wykrywania zakażeń WZW B i C, mammografia (z której tylko w 2019 r. skorzystało już 818 osób).
Konferencja „Godna Starość” - koordynowana przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „OD NOWA” w trzech kolejnych latach, gdzie seniorzy otrzymali m. in. informacje prawne, dotyczące ubezpieczeń dla seniorów, informacje na temat pułapek reklam telefonicznych i internetowych.
Debata społeczna „3 x bezpieczeństwo” - Bezpieczny senior, Bezpieczny pieszy w ruchu drogowym, Bezpieczeństwo i porządek w miejscu zamieszkania. Debata współorganizowana z Policją skierowana była głównie do seniorów w ramach działań profilaktyczno-prewencyjnych związanych z poprawą ich bezpieczeństwa.
Akcja „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury przy współpracy polskiej Policji, pod patronatem Burmistrza Brodnicy, przeprowadziła akcję, której celem było uświadamianie seniorów - kierowców, rowerzystów i pieszych, jak zgodnie z zasadami - prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób stosować elementy odblaskowe i dlaczego są one tak ważne oraz jak sprawność psychofizyczna ma wpływ na zdolność korzystania z drogi.