1 czerwca to nie tylko Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Polsce na mocy, uchwały Sejmu RP z dnia 24 maja 2006 roku to także Dzień bez alkoholu.
W uchwale Sejmu czytamy:„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ze względu na szczególna wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka wzywa Rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu w dniu 1 czerwca”.
To już 15 rok akcji, mającej na celu zmniejszenie spożycia i ograniczenia dostępu do alkoholu, który jest jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych substancji odurzających. Brodnicki samorząd od lat jest organizatorem i współorganizatorem wielu działań dotyczących profilaktyki antyalkoholowej. Wszystkim osobom borykającym się z tym problemem przypominamy, że fachową pomoc w zwalczeniu nałogu można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy - Dział Poradnictwa Rodzinnego oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ul. Jakuba 22, tel. 56 49 19 771.
Poza tym, corocznie w Gminie Miasta Brodnicy uchwalany jest Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, w którym duży nacisk ładzie się na profilaktykę, a także na pomoc osobom uzależnionym od alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych.
- W ramach Programu miasto realizuje wiele zadań, które mają na celu przeciwdziałanie problemom alkoholowym oraz edukację dzieci i młodzieży, jak również minimalizowanie skutków nadużywania alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych – mówi Marta Szmidt, kierownik Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Brodnicy. - Szacuje się, że ok. 6% zgonów wśród osób poniżej 75 roku życia oraz 20% poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalnego ma związek z alkoholem. Alkohol ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Długotrwałe picie nawet niewielkich ilości alkoholu uszkadza m.in.: komórki nerwowe, powodując ich zanik, układ pokarmowy, powodując choroby wątroby, trzustki i żołądka, układ krążenia, powodując nadciśnienie , zaburzenia rytmu serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego, układ odpornościowy, powodując osłabienie funkcji układu zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zakaźnych, gruźlicy oraz nowotworów, układ oddechowy, powodując choroby błony śluzowej tchawicy i oskrzeli, układ hormonalny, powodując zaburzenia hormonalne negatywnie wpływające na potencję, miesiączkowanie jak również prowadzące do bezpłodności i wcześniejszego przekwitania – dodaje pani Marta Szmidt.
Prawdziwe społeczne spustoszenie sieje alkohol w rękach młodych ludzi – alkoholowa inicjacja następuje u młodzieży coraz wcześniej. Wiele młodych osób ma już na swoim koncie nie jeden stan upojenia. Dlatego, tak ważne są działania samorządu realizowane w ramach Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Ogromnym zagrożeniem jest również nietrzeźwość za kierownicą. Nikt z nas nie może pozostawać biernym i pozwalać naszym bliskim i znajomym na jazdę pod wpływem alkoholu.