Jednodniówka wydana z okazji obchodów 100. rocznicy bitwy, oficjalne uroczystości na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim oraz wystawa w brodnickim muzeum to wydarzenia w ramach obchodów 100. Rocznicy Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą
18 sierpnia 2020 roku świętujemy 100. Rocznicę Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku to był czas szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości. Oczywiście, zwycięstwo polskich wojsk 15 sierpnia w bitwie określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, było najważniejszym i przełomowym momentem wojny. Ale i bitwa pod Brodnicą, będąca starciem zbrojnym, które miało miejsce 18 sierpnia 1920 roku między oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rtm. Ignacego Miełżyńskiego, a wojskami bolszewickimi z 12 Dywizji Strzelców pod dowództwem komendanta Rewy, wspartymi przez oficerów niemieckich to ważne zwycięstwo polskich wojsk.
W bitwie rozbitych zostało 7 pułków nieprzyjaciela. Zdobyto 3 sztandary, 21 karabinów maszynowych, wielu jeńców, amunicji i wozów. Według relacji zamieszonej przez korespondenta wojennego w Kurierze Poznańskim (nr 200 z 1 września 1920). Bitwa pod Brodnicą stoczona przez oddziały wielkopolskie i pomorskie, była najważniejszym momentem w walkach z bolszewikami na Pomorzu (...) Dzięki tej bitwie zdołano w szybkim tempie zająć Lidzbark i Działdowo, nawiązując na południe od tej miejscowości łączność z armią gen. Sikorskiego, zamykając w ten sposób krąg, otaczający nieprzyjaciela. (...) Całe masy wojsk bolszewickich zmuszono do przejścia granicy pruskiej, odcinając je od rosyjskich sił głównych.
Z uwagi na sytuację epidemiczną, uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy odbędą się na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim o godz. 16.00. W asyście żołnierzy 4, Brodnickiego Pułku Chemicznego Burmistrz Brodnicy i Starosta Brodnicki złożą kwiaty w imieniu mieszkańców Brodnicy i regionu. Odbędzie się również ponowny pochówek 4 polskich żołnierzy, poległych w bitwie 100 lat temu. Szczątki poległych zostały ekshumowane z mogiły w Szabdzie przez służby współpracujące z Instytutem Pamięci Narodowej.
W ramach obchodów rocznicy Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą wydano „Brodnicką Jednodniówkę”, którą opracował Marian Chwiałkowski, historyk i regionalista, na co dzień pracownik Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Gazeta trafi do brodnickich szkół, instytucji kultury, jednostki wojskowej. Poza tym, Muzeum w Brodnicy przygotowało wystawę "Krwawa Gwiazda nad Brodnicą”, którą od 18 stycznia można zwiedzać w Bramie Chełmińskiej.