W lipcu 170 metrowa ściana kamienicy przy ul. Paderewskiego 2 w Brodnicy zostanie ozdobiona muralem z wizerunkiem niezwykłej księżniczki silnie związanej z regionem – Anny Wazówny. W 2018 roku obchodziliśmy 450. rocznicę jej urodzin. Siostra króla Zygmunta III Wazy była Starościną Brodnicką i Starościną Golubską. W Brodnicy stworzyła silny ośrodek intelektualny, a na swoim dworze gościła uczonych i pisarzy, których była ambasadorką.
Anna Wazówna w Brodnicy rezydowała w pięknym pałacu i na zamku krzyżackim, zaś w Golubiu przebudowała zamek z ponurej krzyżackiej warowni na renesansową siedzibę. Zarówno pałac w Brodnicy jak i zamek w Golubiu królewna otoczyła ogrodami, w których uprawiała rzadkie rośliny. Trudniła się bowiem botaniką i ziołolecznictwem. Jej mauzoleum znajduje się toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsza książka o ziołolecznictwie, która została wydana w Europie, powstała z ogromnym wsparciem Anny Wazówny.
Kto odpowiada za realizację projektu?
Za całościową realizację muralu odpowiada Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Klaster Brewstera. Klaster skupia niezależnych twórców, przedsiębiorstwa i instytucje sektora kultury i kreatywnego, firmy z branży oraz uczelnie z województwa, których działalność jest związana z przemysłem kreatywnym.
Autorem projektu jest Wiktor Konopacki – grafik związany z Toruniem, autor wielu rysunków, komiksów, plakatów i okładek płyt. Jako jeden z nielicznych grafików tworzy większość prac rysując. Jednym z jego największych talentów jest portretowanie postaci. Za realizację projektu na ścianie budynku w Brodnicy będzie odpowiadać Agata Wilkowska. Artystka ukończyła Edukację artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu oraz Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się tradycyjnymi technikami druku, ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem wielkoformatowym oraz edukacją kulturalną.
Etapy projektowania muralu.
Tworzenie muralu księżniczki zostało podzielone na dwie części:
1. Przygotowania do stworzenia projektu. Ten etap mamy już za sobą: planując projekt muralu dostosowaliśmy go do budynku oraz jego otoczenia. Projekt został poddany opiece konserwatorskiej oraz otrzymał akceptację wspólnoty mieszkaniowej budynku, na którego froncie zostanie namalowany. Realizacja samego projektu odbyła się w odniesieniu do materiałów historycznych przedstawiających wizerunek królewny.
2. Stworzenie projektu muralu oraz wykonanie rysunku na ścianie. Kolejnym etapem realizacji prac jest powierzenie jej artystom. Podczas projektowania artysta brał pod uwagę również techniczne aspekty lokalizacji, w której będzie umieszczona praca: • Jak wyglądał będzie mural widoczny z boku, a jak frontalnie? • Czy perspektywa zmienia znaczenie muralu? • Co należy zobaczyć z daleka, a co z bliska?
Po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych aspektów powstał projekt, który idealnie wpisuje wizerunek królewny w zaplecze środowiskowe miejsca, gdzie będzie mural. Wizerunek królewny na ścianie o wielkości 170 m kw będzie bardzo dobrze widoczny z wielu perspektyw, a wyjątkowym dopełnieniem projektu jest koronkowe wykończenie, idealnie skomponowane ze strojem królewny. Warto również podkreślić nawiązania projektu do stylu epoki renesansu.
- Przed nami intensywna praca nad przeniesieniem projektu na ścianę. Jesteśmy na etapie przygotowań do technicznej realizacji projektu. Pracę na ścianie zaczynamy 10 lipca. Jeśli tylko pogoda będzie dla nas przychylna, mural będzie gotowy 18 lipca. Prace będą trwały w ciągu dnia – z uwagi na nasłonecznienie będziemy je rozpoczynać o godzinie 11.00 – mówi Agata Wilkowska