Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
STANISŁAW LACKOWSKI - WERNISAŻ W WALENTYNKI
14 LUTEGO, O 18.00, W WALENTYNKI, BURMISTRZ BRODNICY JAROSŁAW RADACZ I DYREKTOR MUZEUM W BRODNICY BARTOSZ MARKUSZEWSKI ZAPRASZAJĄ DO GALERII BRAMA NA WERNISAŻ PRAC STANISŁAWA LACKOWSKIEGO, “Malarstwo, rysunek, grafika”.
Pochodzący z Wólki Putnowickiej, koło Chełma Lubelskiego, Lackowski, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, w 1963 roku. W latach 1963–1968 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w pracowni prof. Bronisława Kierzkowskiego, specjalizacja – malarstwo sztalugowe. Po uzyskaniu dyplomu w 1968 roku, wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym działa i sprawuje różne funkcje do dziś.
Stanisław Lackowski uprawia przede wszystkim malarstwo, które jest najistotniejszym przekazem artystycznym w jego twórczości. Na przestrzeni ponad 40. lat twórczej pracy zmieniało ono formę, zawsze jednak artysta rozwiązywał na płótnie zagadnienia przestrzeni i płaszczyzny. Osiągał to poprzez ujmowanie abstrakcyjnych często form w konstelacje „kosmicznych” układów. Kolor odgrywa bardzo istotną rolę w twórczości malarza. Wraz ze światłem wydobywa przy jego pomocy głębię i swego rodzaju nieoczywistość przestrzeni. Jej rozmach widoczny jest w układach form i w umiejscowieniu ich w najczęściej pustej, neutralnej przestrzeni. Rysunek, który Lackowski uprawia równolegle z malarstwem, odznacza się finezją i wyrafinowaniem oraz kontrastem drobiazgowo opracowanych, zaczerpniętych z natury form z rozległością przestrzeni. Ów kontrast zdaje się być najłatwiej rozpoznawalną cechą twórczości artysty. Równie ważną techniką stosowaną w pracach Lackowskiego jest obecnie grafika komputerowa, w której łączy on delikatność rysunku i zdecydowanie formalno-kolorystyczne malarstwa. Lackowski jest autorem licznych projektów aranżacji plastycznych wystaw muzealnych. Zajmuje się także projektowaniem wydawnictw, plakatów i druków (https://torun.pl/pl/stanislaw-lackowski).
PRACE BĘDZIE MOŻNA PODZIWAĆ DO KOŃCA MARCA.
Lokalizacja
ul. Św. Jakuba 1
87-300 Brodnica
Tel. 56 495 05 70 http://portal.muzeum.brodnica.pl/