W związku z procesem zakończenia emisji analogowej sygnału telewizyjnego i przejścia na sygnał cyfrowy wyłączanie telewizyjnych stacji analogowych w województwie kujawsko-pomorskim odbywać się będzie od 28 listopada 2012 r do 17 czerwca 2013 roku. Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, do której należy nasz kraj. Z cyfryzacji telewizyjnej wynikają następujące zyski dla jej użytkowników:
- podniesienie jakości usług rozumiane jako poprawa jakości obrazu, dźwięku oraz wprowadzenie usług dodatkowych
- podniesienie jakości życia mieszkańców Polski, co może być osiągnięte między innymi poprzez możliwość korzystania z funkcjonalnej i łatwo dostępnej infrastruktury technicznej i społecznej
- rozwój społeczeństwa informacyjnego i zapewnienie powszechnego dostępu do usług elektronicznych oraz nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych
- w przypadku nadawców zmniejszeniu ulegną koszty nadawania programów telewizyjnych
- korzyści przedsiębiorców telekomunikacyjnych będą wynikać z efektywniejszego wykorzystania widma częstotliwości radiowych i możliwości przeznaczenia dodatkowych zasobów częstotliwości na świadczenia usług ruchomych, np. szerokopasmowych. W tym kontekście oznacza to również korzyść dla użytkowników tych usług, którzy otrzymają bogatszą ofertę o znacznie lepszych parametrach technicznych
Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy jest procesem, który będzie dotyczył wszystkich obywateli w Polsce. Dlatego, należy udzielić odpowiedzi wszystkim zainteresowanym na następujące pytania.
Kto straci odbiór TV? - Gospodarstwa domowe odbierające telewizję tylko z emisji naziemnych tj. korzystające z anten indywidualnych oraz w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w antenowe instalacje zbiorowe
Kogo nie dotyczy wyłączenie TV naziemnej? - Abonentów platform kablowych i satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.
Jako wstępne kryterium oceny przydatności aktualnie używanej instalacji antenowej może posłużyć ocena jakości odbioru TVP - 2, a zwłaszcza teletekstu: str. 791.
Najważniejszym warunkiem poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest właściwy dobór anteny i jej odpowiednie umocowanie.
Wraz z planowaną zmianą telewizji analogowej na cyfrową należy dostrzec następujące zagrożenia: wykluczenie cyfrowe osób starszych i samotnych, środowisk objętych pomocą społeczną oraz mieszkańców budynków wielorodzinnych bez dostępu do sieci telewizji kablowej, działania oszustów i naciągaczy proponujących niewłaściwe dekodery, nieodpowiednie anteny i wyłudzających pieniądze na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Warto wiedzieć , że oferta naziemnej telewizji cyfrowej w roku 2013 jest w całości bezpłatna. Rząd jednak nie przewiduje możliwości dofinansowania ze środków publicznych zakupu dekoderów i anten przez odbiorców.
Ministerstwo administracji i Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną infolinię: 800 007 778 związaną z procesem przejścia telewizji na sygnał cyfrowy.