8 MAJA 2024, W BRODNICY BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ O ZDROWIU PSYCHICZNYM DZIECI I MŁODZIEŻY.
Stereotypowo, dzieciństwo i młodość utożsamiane są z czasem największej beztroski i szczęścia. Taki też jest przekaz wielu treści marketingowych. Jednak świat dzieci i młodzieży w rzeczywistości nie zawsze wygląda tak bajkowo.
Z badania, przeprowadzonego w 2022 r. na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, 17 proc. uczniów drugich klas podstawówki, określając swoje emocje i nastrój w minionym tygodniu, wskazało na poczucie smutku.29 proc. uczniów klas szóstych odwoływało się do tej samej emocji, a do złego stanu zniechęcającego do aktywności aż 32 proc. Jeśli chodzi o licea i technika, to do tego rodzaju apatii przyznało się aż 49 proc. uczniów! Wskazywali oni również na przytłoczenie problemami (45 proc.) czy poczucie, że mają wszystkiego dość (44 proc.). Według innego badania (przeprowadzonego w 2021 r. na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom) trzema najczęściej doznawanymi trudnymi emocjami wymienianymi przez uczniów szkół ponadpodstawowych było zdenerwowanie i rozdrażnienie (72 proc.), zniechęcenie i znużenie (62 proc.) oraz bezradność (57 proc.). Oczywiście takich emocji doświadcza czasem każdy, ale co powiedzieć, gdy stają się one codziennością lub prowadzą do myśli i prób samobójczych?
Dlatego będziemy głośno i otwarcie mówić o zdrowiu psychicznym najmłodszych brodniczan. Bo młodzi potrzebują naszego wsparcia już teraz.
Wydarzenie adresowane jest do pracowników pedagogicznych brodnickich szkół i przedszkoli, i jest odpowiedzią na alarmujące raporty o wzroście zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach konferencji, która odbędzie się w Zespole Szkół nr 1 w Brodnicy, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się, między innymi, z raportem Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, dotyczącym zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.
Gościem specjalnym konferencji będzie profesor Marek Kaczmarzyk, który będzie mówił o neurobiologii życzliwości i o tym, dlaczego wszystkie synapsy są społeczne?
Wystąpienia kolejnych prelegentów będą dotyczyły szczególnej roli przedszkola i szkoły w kreowaniu, dostrzeganiu i realizacji potrzeb dzieci i młodych ludzi, w zakresie zdrowia psychicznego.