W dniach od 26 lutego do 03 marca 2024 r. obchodzony jest XXIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „JEDNA CHOROBA - DWA ŻYCIA” i ma zwrócić uwagę na fakt, iż terapie nowymi lekami znacznie wydłużają i poprawiają komfort życia osób z mukowiscydozą. Nowe leczenie pacjentów z mukowiscydozą działa i sprawia, że choroba przestaje być dominującym problemem w ich życiu.
Gmina Miasta Brodnicy jako miasto partnerskie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich, po raz kolejny włącza się w akcję, która ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby, życia z nią i postrzegania jej przez społeczeństwo.
Mukowiscydoza jest przewlekłą chorobą genetyczną, atakującą układ oddechowy i pokarmowy. W płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Zalegająca wydzielina przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego tj. zapalenia płuc i oskrzeli. Niezbędne jest podawanie leków i fizjoterapia układu oddechowego. W obrębie układu pokarmowego mukowiscydoza powoduje zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych, co skutkuje brakiem możliwości właściwego przyswajania pokarmów. Prowadzi to do spadku masy ciała i niedożywienia.
Mukowiscydoza rozwija się od narodzin i jest chorobą postępującą, dlatego ważne jest, aby leczyć osoby tak wcześnie, jak jest to możliwe. Dzięki przesiewowej diagnostyce u wszystkich noworodków (od 2009 r.) można podejmować leczenie i opiekę już we wczesnym stadium, co później przekłada się na długość życia chorego.
W Polsce średnia wieku chorych na mukowiscydozę jest niemal 20 lat niższa niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie długość życia chorego wynosi ponad 40 lat, ale znacząco się wydłuża m. in. dzięki lekom przyczynowym.
Osoby, które chciałyby bliżej zapoznać się z potrzebami i problemami z jakimi stykają się chorzy na mukowiscydozę, zapraszamy do Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego (Biuro 111B) po broszury informacyjne. Szczegółowe informacje dostępne również na stronie internetowej: www.mukowiscydoza.pl