Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 7 grudnia 1987 roku.
Jest okazją do uświadomienia w jaki sposób można walczyć z nałogiem. Dzień ten, wspierany corocznie przez jednostki, społeczności i różne organizacje na całym świecie, to globalne przedsięwzięcie mające na celu podniesienie świadomości na temat problemu, jaki stanowią narkotyki i inne niedozwolone używki dla społeczeństwa. Tego dnia szczególnie zwracamy uwagę na problem narkomanii, a także pokazanie osobom uzależnionym, że mają szansę na powrót do życia społecznego.
Uzależnienie od narkotyków i lekarstw jest jednym z głównych problemów współczesnego świata. Szczególnie zagrożoną grupą na działanie substancji zawartych w narkotykach są dzieci i młodzież. Zjawisko narkomanii jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie. Z danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wynika, że około 200 milionów osób używa narkotyków przynajmniej raz w roku, a 25 milionów cierpi z powodu uzależnienia. Corocznie na świecie 200 tysięcy osób umiera z powodu chorób związanych z używaniem narkotyków. W Polsce szacunkowo, w sposób problemowy narkotyków używa nawet 103 tysiące osób. Według statystyk, w efekcie zażycia substancji psychoaktywnych, każdego roku w naszym kraju umiera blisko 200 osób.
Regularne zażywanie narkotyków powoduje:
- zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym; wpływa na zachowanie, a także sposób w jaki dana osoba myśli;
- zmiany w układzie oddechowym;
- upośledzenie układu sercowo-naczyniowego m. in. zaburzenia rytmu serca, podwyższenie lub obniżenie ciśnienia krwi, zatrzymanie krążenia;
- zaburzenia koordynacji ruchowej;
- halucynacje, urojenia, napady lęku, zaburzenia nastroju oraz choroby psychiczne;
- występowanie efektów toksycznych.
Wakacje są sprzyjającym okresem, podczas którego wielu młodych ludzi sięga po raz pierwszy po narkotyki. Początkowe eksperymentowanie potraktowane jako dobra zabawa lub sięganie po te używki nawet w sposób okazjonalny, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pulapka-nowych-narkotykow).
W Polsce od listopada 2021 roku działa bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać pomoc w walce z uzależnieniem. Dlatego zachęcamy do korzystania z Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania Uzależnienia tel. 800 199 990 czynna w godz. 16:00-21:00.
Przypominamy również, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brodnicy – Dział Poradnictwa Rodzinnego, ul. Św.Jakuba 22, świadczy usługi specjalistyczne, zajmując się bezpośrednią pracą z rodzinami z terenu Gminy Miasta Brodnicy, w których występują różnorakie dysfunkcje z powodu szkodliwego nadużywania bądź uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Rodziny uzyskują wsparcie w formie poradnictwa terapeutycznego, pomocy psychologicznej i prawnej. Pomocą objęte są osoby z problemem uzależnienia jak również członkowie rodzin tych osób, jako współuzależnieni.
Osoby zgłaszające się do Działu Poradnictwa Rodzinnego odbywają wstępne konsultacje, pozwalające na rozpoznanie problemów, potrzeb i możliwości rodziny. Na tym etapie odbywa się też uzgodnienie zasad i odpowiednich form pomocy. Świadczone rodzaje pomocy to: konsultacje i poradnictwo specjalistyczne (psychologiczne i terapeutyczne) dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, interwencje kryzysowe, poradnictwo prawne. Telefon kontaktowy: 56 49 19 771
http://www.mops.brodnica.pl/dzia--poradnictwa-rodzinnego.html
Istnieje również poradnia narkotykowa on-line : https://www.narkomania.org.pl/
PAMIĘTAJ !
Uzależnienie od narkotyków jest jednostką chorobową, którą należy leczyć korzystając z fachowej pomocy.