103 lata temu Brodnica powróciła do macierzy. W granice wolnej Polski nasze miasto wróciło 18 stycznia 1920 roku. Niemcy, zaczęli pakować swój dobytek 16 stycznia 1920 r. W grupach opuszczali Brodnicę. Tego dnia oddziały Grenzschutzu zebrały się na Dużym Rynku wokół pomnika poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871) i tam odbył się ostatni capstrzyk. Z pomnika uroczyście zdjęto pruskiego, czarnego orła i zaniesiono go do koszar. 18 stycznia 1920 r. pozostałe oddziały wojska niemieckiego opuściły miasto. Od strony Rypina zaczęły wkraczać oddziały wojska polskiego dowodzone przez gen. Stanisława Pruszyńskiego. Chlebem i solą powitał ich na brodnickim Dużym Rynku Augustyn Gapa, ówczesny burmistrz miasta w towarzystwie starosty Władysława Olszewskiego.
Druga rocznica obchodzona w styczniu to wyzwolenie miasta spod okupacji hitlerowskiej. Brodnicę oswobodziły 22 stycznia 1945 roku wojska radzieckie. W wyniku działań militarnych zniszczono 40 procent zabudowy miasta. Wycofujący się Niemcy wysadzili m.in. mosty na Drwęcy.
Z okazji styczniowych rocznic 18 stycznia br. o godz. 12.30 pod Pomnikiem Wdzięczności w imieniu mieszkańców miasta i powiatu kwiaty złoży Burmistrz Brodnicy, Starosta Brodnicki oraz delegacje organizacji i stowarzyszeń związanych z regionem. Natomiast o godz. 13.00 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbędzie się uroczystość z okazji 103. rocznicy Powrotu Pomorza do Macierzy oraz 78. rocznicy wyzwolenia Brodnicy (wstęp na zaproszenie).
Program uroczystości:
godz. 12.30
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego
godz. 13.00 (wstęp na zaproszenie)
Uroczystość w Pałacu Anny Wazówny:
- powitanie gości przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego
- wręczenie medali i wyróżnień
- część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy
- toast okolicznościowy