Europejski Dzień Donacji i Transplantacji jest organizowany przez Radę Europy corocznie od 1996 r. w różnych krajach Europy. W 2022 roku Europejski Dzień Donacji i Transplantacji przypada na 8 października.
Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.
W bieżącym roku Rada Europy zaszczytnie powierzyła organizację tej uroczystości Polsce, co bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia dostępności leczenia przeszczepieniem dla chorych, którzy takiego leczenia potrzebują.
Pierwszy przeszczep narządu (nerki) miał miejsce w roku 1954 w USA. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku. Rok 1985 to wielki sukces polskiej transplantologii i pierwszy przeszczep serca w naszym kraju, wykonany przez profesora Zbigniewa Religę. Transplantacje uratowały już życie i zdrowie tysięcy Polaków.
Kto może zostać dawcą narządów? Każdy, kto nie sprzeciwił się temu za życia. Jeśli osoba nie zgadza się na oddanie narządów po śmierci, musi wypełnić formularz w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. W przypadku braku sprzeciwu lekarz nie ma obowiązku prosić rodziny o zgodę na pobranie narządów, jednak zazwyczaj porusza ten temat z bliskimi zmarłego. Często rodzina odmawia pobrania organów, co jest spowodowane niską świadomością na temat transplantologii oraz strachem i żałobą.
Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa można wyrazić poprzez wypełnienie oświadczenia woli potwierdzające chęć przekazania narządów po śmierci. Warto wcześniej powiadomić rodzinę o swojej decyzji oraz nosić kartę zawsze przy sobie.
Pozytywną informacją, jest fakt, iż wzrasta liczba potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, których liczba na dzień 30.08.2020 r. wynosiła prawie 1,9 miliona osób. Najwięcej potencjalnych dawców udostępnił DKMS Polska.
Dawcą można zostać w każdej chwili. Wystarczy zapisać się do Bazy Dawców Szpiku (DKMS): https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz
Aktualnie w bazie DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,7 mln. Polaków.
W Brodnicy również miały miejsce akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku, m.in. „Dzień Dawcy Szpiku w Brodnicy”, który odbywał się podczas brodnickiej „Białej Soboty”. Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zgłosiło się wówczas 89 osób.
Polskie zasoby były trzecie, co do wielkości w Europie i piąte na świecie a dawcy z Polski stanowili 4,95% światowej bazy WMDA.
Informacje nt. Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji znajdują się na stronie www.EODD2022.eu.
Ponadto Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy aktywnie włączył się w promocję Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji, przygotowując filmy w których udział wzięli pracownicy i pacjenci szpitala - dawcy i biorcy komórek krwiotwórczych, nerek, wątroby i rogówek. Filmy dostępne są na kanale Youtube pod linkiem:
https://www.youtube.com/channel/UCo3PPGYY-L3N1hOeElIFDEw/videos?app=desktop