14 października brodniccy muzealnicy zapraszają na bardzo interesujące wydarzenie artystyczne, którego bohaterem będzie światowej sławy artysta, śpiewak operowy, malarz i kolekcjoner sztuki pan Wiesław Ochman. Wernisaż wystawy pn. “MALOWANY ŚWIAT WIESŁAWA OCHMANA" odbędzie się o godz. 19.15 w Galerii Brama brodnickiego muzeum. Ale to nie wszystko, wernisaż poprzedzi spotkanie z mistrzem w sali wielkiej Pałacu Anny Wazówny zaplanowane na godz. 18.00.
- Wiesława Ochmana znamy jako znakomitego śpiewaka operowego o światowej renomie, ale znacznie mniej osób wie, że artysta jest również kolekcjonerem i malarzem – mówi dyrektor Muzeum w Brodnicy pan Bartosz Markuszewski. – Bardzo się cieszę, że możemy zaprosić brodniczan na spotkanie z mistrzem i jego pracami. Podczas spotkania w pałacu dowiemy się wielu ciekawostek z życia artysty, historii o jego kolekcjonerskiej i malarskiej pasji. Natomiast, w Bramie Chełmińskiej podczas wernisażu wystawy będziemy mieli okazję zobaczyć prace malarskie artysty. Serdecznie zapraszam.
Wiesław Ochman – światowej sławy polski śpiewak operowy, malarz i kolekcjoner dzieł sztuki. Uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a później w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. Uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie, Jednocześnie podjął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie , a następnie Marii Szłapak w Bytomiu . W 1960 został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony. Następnie występował w Operze w Krakowie, był artystą Teatru Wielkiego w Warszawie. Jednym z występów w Halce zwrócił uwagę zachodniej prasy, a niedługo później otrzymał pierwsze propozycje występów za granicą
Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu oraz Salzburgu. Występował w Operze Paryskiej, w Chicago i San Francisco, na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera, w której występował przez 15 sezonów. Śpiewał także na scenach m.in. mediolańskiej La Scali (1982), Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Opery Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli. Po 1999 zajął się reżyserią, wystawił w bytomskiej Operze Śląskiej: Don Giovanniego W.A. Mozarta, Traviatę Verdiego oraz Carewicza Ferenca Lehára. Osobną dziedziną artystyczną działalności Ochmana była muzyka oratoryjna. W latach 70. XX wieku nagrał dwie polskie płyty z ariami operowymi i z ariami operetkowymi z akompaniamentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji. Przez wiele lat występował na Festiwalach Moniuszkowskich w Kudowie-Zdroju.
Działał charytatywnie na rzecz wspierania kultury i zbierania środków na stypendia dla utalentowanej młodzieży. Organizował aukcje obrazów w konsulacie polskim w Nowym Jorku, z których dochód wspierał częstochowską kulturę.
(info. Wikipedia)