31 maja 2022 r. - Światowy Dzień Bez Tytoniu
„Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów oraz jego negatywnych skutków zdrowotnych.
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. Takimi schorzeniami są głównie nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła oraz trzustki.
31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W 2022 roku przyświeca mu hasło „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”.
WHO nieustannie dąży do zwrócenia uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów. Według danych podawanych przez specjalistów WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym świecie!
W Polsce mamy około 9 milionów palaczy, z czego ponad 600 000 to bierni palacze, w tym dzieci.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje:
600 000 000 - drzewa ścinane na papierosy
84 000 000 - tony emisji dwutlenku węgla uwolnionych do powietrza podnoszących globalną temperaturę
22 000 000 000 - tony wody używanej do produkcji papierosów
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów.
Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu.
GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC ?
Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego POZ lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem : 801 108 108
Godziny pracy Poradni:
od poniedziałku do piątku 9:00-21:00, soboty 09:00-15:00;
Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko około 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą im pomóc przezwyciężyć uzależnienie od tytoniu. Wszystkich niezdecydowanych zachęcamy do uwolnienia się od nałogu !
Rzucanie palenia jest źródłem satysfakcji i dowodem, że można pokonać własne ograniczenia.
Czas na działanie!
Powodzenia !
Info. Biuro Zdrowia i Pomocy Społecznej