Dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego podpisane zostały w czwartek (24 marca) w Toruniu. Pod pierwszym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów( w tym samorząd Gmina Miasta Brodnicy) wszystkich szczebli oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin patrona toruńskiej Alma Mater.
- To porozumienie inauguruje w zasadzie przyszłoroczne obchody jubileuszowe. Dołączamy do pięknej trasy, która już funkcjonuje w województwie warmińsko-mazurskim. Deklaruję, że zadbamy o to, by niczego nie zabrakło tej pięknej idei. Abyśmy w przyszłym roku mogli zameldować, że zadanie - spójnie oznaczony Szlak Kopernikowski, wyznaczony przez obiekty historyczne związane z postacią wielkiego, niezwykle wszechstronnego uczonego, wielkiego Polaka, który potwierdził moc rozumu i nie bał się poszukiwania prawdy - zostało wykonane – zadeklarował w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki
- [Postać Kopernika] jednoczy – w aspekcie nauki, w aspekcie prawdy, a w aspekcie dzisiejszego dnia także nasze regiony. Dopełnia się nasze wieloletnie regionalne dążenie do wspólnego działania na rzecz wytyczenia szlaku o charakterze międzyregionalnym, polskim, europejskim. Przed nami wielka droga dobrej współpracy – mówił przed podpisaniem dokumentu marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
- To doniosły fakt. Wprawdzie mówimy tylko o liście intencyjnym, ale niewątpliwie jest to porozumienie, na podstawie którego chcemy rozwijać Szlak Kopernikowski. Chcemy, żeby mieszkańcy Polski i turyści wiedzieli, że w wielu miejscach Rzeczypospolitej Mikołaj Kopernik działał i swój ślad zostawił. Warto, żeby Polacy, który cenią sobie tę postać i jej dzieło, wiedzieli czym się zajmował Kopernik, jaką prowadził działalność i jaki miał wpływ na rozwój tych ziem. Współpraca międzyregionalna jest niezwykle cenna. Zwłaszcza w turystyce i kulturze wspólne działania dają szerszy kontekst. Myślę, że ten list będzie początkiem znakomitej współpracy umożliwiającej promocję wielkiego dzieła Mikołaja Kopernika – stwierdził marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
„Strony niniejszego listu intencyjnego podejmą wspólne działania służące wzmacnianiu marki i promocji turystycznej drogowego Szlaku Kopernikowskiego (…) poprzez jego organizację i oznakowanie (…), a także organizację wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu” – czytamy w dokumencie, który podpisali marszałek Piotr Całbecki, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. „Strony (…) wyrażają wolę współpracy i deklarują wzajemną pomoc przy powstaniu Szlaku Kopernikowskiego w województwie kujawsko-pomorskim (…) [i] uroczyście zapewniają o podjęciu wspólnych działań umożliwiających oznakowanie i promocję szlaku” – stanowi list intencyjny samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i 25 kujawsko-pomorskich samorządów miejskich, gminnych i powiatowych oraz UMK i regionalnego Centrum Dziedzictwa.
W naszej części szlaku, który na mapie jest wyznaczoną przez miejsca związane z Kopernikiem pętlą we wschodniej części regionu, znajdą się: Toruń, Piwnice, Świerczynki, Zamek Bierzgłowski, Bierzgłowo, Grzywna, Chełmża, Nawra, Grzybno, Unisław, Starogród, Kałdus, Chełmno, Grudziądz, Dusocin, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Brodnica, Wielki Głęboczek, Kaszczorek, Złotoria, Włocławek i Wąbrzeźno. W rejonie Dusocina nasza pętla połączy się z odcinkiem pomorskim w kierunku Kwidzyn-Sztum-Malbork-Elbląg, w rejonie Wielkiego Głęboczka z odcinkiem warmińsko-mazurskim w kierunku Kurzętnika.
Kujawsko-pomorski odcinek szlaku wyznaczyła rada ekspercka złożona z historyków, muzealników i specjalistów zajmujących się turystyką.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego