Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Brodnicy od środy 16 marca rozpoczyna rejestrację uchodźców z Ukrainy. W pokoju 110 na parterze od pn. do czw. w godzinach 8.00- 15.00, a w piątki w godzinach 8.00 – 14.30 przyjmowane będą wnioski obywateli Ukrainy o nadanie numeru PESEL. W celu sprawnej obsługi klientów należy wcześniej umówić się na określony termin załatwienia sprawy. Można to zrobić telefonicznie pod numerem telefonu 56 4930309 lub bezpośrednio w siedzibie Urzędzie przy ul. Kamionka 23 w Punkcie Informacji.
Legalizacja pobytu następuje na wniosek obywatela Ukrainy, który można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.
Obywatel Ukrainy składa wniosek osobiście, na piśmie i opatruje własnoręcznym podpisem. W imieniu osób, które nie ukończyły 18 lat taki wniosek składa rodzic, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.
Wymagane dokumenty w postępowaniu:
- Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie. Dostępne są dwie wersje wniosku
• w języku polskim/ ukraińskim
• w języku polskim/ rosyjskim
na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Ministerstwa Cyfryzacji (w zakładce „Ogłoszenia”) (https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html), w holu Urzędu Miejskiego w Brodnicy.
- Fotografia (jak do paszportu/ dowodu osobistego polskiego)
dokumenty tożsamości własne obywatela Ukrainy, który ukończył 18 lat – może to być:
1) dokument podróży – paszport,
2) Karta Polaka
3) inny dokument ze zdjęciem, np. ukraiński dowód osobisty, prawo jazdy
dokumenty te mogą być unieważnione, ale umożliwiają ustalenie tożsamości osoby
- dokumenty tożsamości własne obywatela Ukrainy, który nie ukończył 18 lat – może to być:
1) dokument podróży - paszport dla dziecka
2) dokument potwierdzający urodzenie dziecka – nie muszą być tłumaczone
dokumenty te mogą być unieważnione, ale umożliwiają ustalenie tożsamości osoby
W przypadku BRAKU dokumentów tożsamości, wnioskodawca musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Jeżeli wniosek o o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie dotyczy dziecka do 12 roku życia - to nie musi być ono obecne przy składaniu wniosku.
Wyjątkiem jest sytuacji, w której dziecko nie posiada dokumentu tożsamości, a ustalenie tożsamości dziecka nastąpić miałoby w oparciu o oświadczenie rodzica. W takim przypadku dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku.