Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy podkreśla, iż obecna sytuacja związana z pandemią SARS CoV-2 wyraźnie pokazała jak ważne dla zdrowia publicznego są szczepienia oraz rzetelna edukacja na temat ich roli i skuteczności działania. Od początku epidemii na terenie powiatu brodnickiego zarejestrowano ponad 5000 zakażeń/zachorowań na COVID-19 oraz 122 zgony. Na terenie Brodnicy zanotowano ponad 2770 zakażeń i ponad 50 zgonów. Dzięki wykonanym do tej pory szczepieniom nie notujemy obecnie zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19 oraz masowych, wielokrotnych ognisk, m.in. u personelu służby zdrowia, pensjonariuszy domów pomocy społecznych, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, zakładu opiekuńczo-leczniczego, nauczycieli, opiekunów w placówkach oświatowych i wychowawczych, pracowników dużych zakładów produkcyjnych oraz licznych ognisk rodzinnych, ale poziom zaszczepienia mieszkańców powiatu brodnickiego jak i Brodnicy wciąż jest daleki do osiągnięcia odporności zbiorowiskowej (ok.80-90 %). Na dzień 30.08.2021 r. w powiecie brodnickim kształtuje się na poziomie 47,16 % ogółem, w mieście Brodnicy wynosi 53,4%.
W populacji zaszczepionej w niewystarczającym stopniu wirus krąży dalej i pojawiają się wciąż nowe warianty, co może doprowadzić do drastycznego obniżenia skuteczności dostępnych szczepionek.
Szczepienie jest niezbędnym narzędziem, które pomaga zwalczać pandemię, ale nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni. Dlatego w 2021 roku szczepienia przeciw COVID-19 są dla nas priorytetem.
Im będzie większa liczba osób zaszczepionych, tym szybszy nastąpi powrót do zniesienia obostrzeń i poprawy jakości naszego życia.
Dzięki szczepieniom możemy absolutnie zapobiec ciężkiemu przebiegowi COVID-19, hospitalizacji, ale również unikniemy obecnie występujących chorób, które są skutkiem długofalowego stresu spowodowanego pandemią (m. in. depresji, cukrzycy, otyłości, alergii, choroby wrzodowej i innych chorób przewodu pokarmowego).
Obecnie istnieje realne zagrożenie czwartą falą pandemii z uwagi na niewystarczającą liczbę osób zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz aktualnie obserwowany wzrost liczby zakażeń wariantem Delta wirusa SARS CoV-2 w Europie i w Polsce. W woj. kuj.-pom odnotowano kilkanaście przypadków zakażeń wariantem Delta wirusa SARS CoV-2. Wariant ten staje się dominujący, charakteryzuje się większą zakaźnością i zjadliwością oraz ma wyższy współczynnik reprodukcji - 1 osoba zakażona może zainfekować 8 kolejnych a każda z nich następne 8. Cząsteczki wirusa w zamkniętych, niewielkich pomieszczeniach utrzymują się do 5 godzin. Wariant Delta rozprzestrzenia się 60% szybciej niż wariant brytyjski. Są doniesienia o wykryciu wariantu delta plus ( K417 N), który łączy wariant pd-afrykański i indyjski, podobny do MERS - śmiertelność 30%).Wariant delta plus zakaża również osoby zaszczepione, jednak osoby te przechodzą chorobę łagodniej. Często wariant delta występuje u osób nie poddanych szczepieniu (w immunosupresji, leczonych osoczem, z chorobami nowotworowymi, HIV/AIDS). Osoby te są źródłem zakażeń i powinny poddać się szczepieniu.
Zdarza się, iż u osób zaszczepionych występują ewidentne reinfekcje ( 80% osób zakażonych ponownie ulega zakażeniu).
Do wzrostu liczby zakażeń może przyczynić się również zmiana pogody, kiedy lato ustąpi miejsca chłodniejszej i bardziej wilgotnej jesieni, sprzyjającej szerzeniu się infekcji dróg oddechowych oraz powrót społeczeństwa z wakacji i urlopów. Z uwagi na to, że wariant Delta u dzieci wywołuje objawowy przebieg zakażenia częściej niż inne mutacje COVID-19, to aby uchronić dzieci przed zakażeniem osoby z ich otoczenia (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo itp.) powinny się zaszczepić przeciwko COVID-19. U dzieci zakażonych mutacją Delta najczęściej występują specyficzne objawy, takie jak ból głowy, ból gardła i problemy żołądkowe. Ponadto pojawia się wysoka temperatura.
Ponadto występują obecnie mikroogniska zakażeń, czyli niepowiązane epidemiologicznie zachorowania kilku osób z jednego ogniska, najczęściej to zachorowania rodzinne lub w otoczeniu rodziny oraz zakażenia wśród nauczycieli przedszkoli.
Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki PPIS apeluje, aby wraz z podjęciem decyzji o zaszczepieniu się bezwzględnie stosować standardowe środki ochrony, jak zachowanie dystansu społecznego, prawidłowe zakładanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz zachowanie środków higieny, w tym częste mycie rąk oraz zwracanie uwagi, by dzieci nie wkładały rąk do ust.
PPIS podkreśla, iż w celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego należy wszędzie, gdzie to możliwe organizować narady, spotkania, uroczystości, zwłaszcza w szkołach przed rozpoczęciem roku szkolnego, w zakładach pracy, urzędach, instytucjach w trybie zdalnym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje także, aby czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz walczyć z dezinformacją pojawiającą się szczególnie w mediach społecznościowych.
Więcej na temat szczepionki można dowiedzieć się na stronach: www.gov.pl/szczepimysie.
Zachęcamy również do korzystania ze stron internetowych, na których zamieszczane są rzetelne i wiarygodne informacje:
https://www.gov.pl/web/gis,
https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz,
https://www.gov./web/psse-brodnica.
Pamiętajmy, że szczepienia są najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19, chronią życie i są szansą na życie!
Wariant Delta czeka na niezaszczepionych. Tylko pełne szczepienie daje szansę na ograniczenie epidemii!
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Brodnicy
Danuta Kowalkowska-Szramka
mgr biologii higienista epidemiolog