Zapraszamy na kampanię profilaktyczno-edukacyjno-promocyjną #SZCZEPIMY SIĘ – BRODNICA NA 100%, która odbędzie się w dniu 29 lipca 2021 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, przy ulicy Karbowskiej 29 w Brodnicy, w godzinach 10:00 - 16:00. Celem wydarzenia jest zwiększenie liczby osób poddających się szczepieniu przeciw COVID-19, jak również zwiększenie dostępu do specjalistycznej profilaktyki.
W ramach kampanii odbędą się:
BEZPŁATNE BADANIA
W tym dniu w godzinach 10.00-16.00 w mobilnych punktach usytuowanych na parkingu przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, przy ulicy Karbowskiej 29 w Brodnicy, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań:
-SPIROMETRYCZNYCH pod kątem chorób układu oddechowego. Spirometria pozwala na szybką diagnozę schorzeń płuc i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykrywa takie choroby, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma oskrzelowa. W profilaktyce spirometria stosowana jest często u osób palących papierosy czy narażonych na wpływ czynników szkodliwych dla układu oddechowego. Z uwagi na fakt, że korona wirus SARS-CoV-2 atakuje głównie układ oddechowy chorego, spirometria zalecana jest także po przebyciu COVID-19.
-DERMATOSKOPOWYCH w kierunku czerniaka skóry przy pomocy wideodermatoskopu. Wideodermatoskopia polega na komputerowym badaniu znamion za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną kamerę, które umożliwia oglądanie znamion w bardzo dużym powiększeniu oraz dokładną ich analizę. Jest to badanie przesiewowe w profilaktyce raków skóry, w tym czerniaka. Badanie pozwala zróżnicować rodzaje zmian skórnych i sprawdzić, czy nie ma podejrzenia przemiany w nowotwór skóry. Badaniu podlegają także wszelkie inne zmiany skórne. Pamiętajmy, że zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie często są całkowicie uleczalne. Ważne jednak, aby jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu, a do tego niezbędna jest prawidłowa diagnostyka.
Badanie zawsze należy wykonać jeżeli:
• Na skórze pojawiła się nagle nowa zmiana
• Istniejące znamiona powiększają się, stają się asymetryczne i maja nierówne brzegi
• Zmienia się kolor znamienia lub staje się niejednolity
• Zmiana skórna jest opuchnięta, zaczerwieniona, boli, swędzi, łuszczy się
• Ze znamienia zaczyna się sączyć krew
NA BADANIA OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA TELEFONICZNA POD NUMEREM TELEFONU 56 49 30 315.
SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19
W Punkcie Szczepień Masowych w godzinach 10:00-16:00 będzie możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA firmy Pfizer oraz szczepionką Johnson & Johnson.
Na szczepienie nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść i okazać dowód osobisty. Szczepienia będą wykonywały wyłącznie osoby uprawnione oraz przeszkolone, a przed dokonaniem iniekcji pacjent przejdzie standardową kwalifikację.
Dla osób które zdecydują się zaszczepić w tym dniu Urząd Miejski w Brodnicy, przygotował atrakcyjne gadżety, które będzie można odebrać po szczepieniu (ilość ograniczona).
PUNKT INFORMACYJNY DOTYCZĄCY PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ
W punkcie Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Brodnicy, będzie można uzyskać informacje na temat realizowanych programów zdrowotnych oraz kampanii profilaktycznych, m.in. „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”, „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia”, „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim” oraz wiele innych.
PUNKT INFORMACYJNY PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W BRODNICY
Na stoisku tematycznym przygotowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy przedstawione zostaną następujące zagadnienia:
zapobieganie chorobom odkleszczowym;
zapobieganie chorobom zakaźnym m.in. COVID-19, salmonelloza;
fakty o szczepieniu: co to jest szczepionka, ogólne zasady stosowania szczepień, plusy i minusy szczepienia, rodzaje szczepionek, szczepienia zalecane kobietom w ciąży, szczepienia nastolatków, szczepienia ochronne w czasie pandemii COVID-19, odporność zbiorowiskowa, niepożądany odczyn poszczepienny;
program szczepień ochronnych (na czym polega kalendarz szczepień i szczepienia zalecane);
zaopatrzenie społeczności powiatu brodnickiego w wodę przeznaczoną do spożycia,
informacje o bezpiecznych miejscach kąpieli na terenie powiatu brodnickiego w sezonie letnim 2021 r. (kąpieliska i miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli),
sinice – zagrożenie dla zdrowia w kąpieliskach,
zagrożenie obecnością bakterii Legionella sp. w instalacji wody ciepłej w budynkach użyteczności publicznej,
suplementy diety – jedzenie to nie leczenie;
pięć kroków do bezpiecznej żywności;
informacja dla producentów pierwotnych owoców i warzyw;
piramida żywieniowa;
treści promujące zdrowy styl życia;
bezpieczne wakacje;
ochrona przed komarami;
środki biobójcze;
chemia w domu.
DEBATA MEDYCZNA
Częścią edukacyjną będzie debata medyczna pn. „Uwierz prawdzie” – wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach, podczas której lekarze pracujący na oddziale leczenia pacjentów z COVID-19 w brodnickim szpitalu, psycholodzy i epidemiolodzy odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące choroby oraz roli szczepień w oparciu o własne doświadczenia, naukowe ekspertyzy i dostępną wiedzę.
Prelegentami będą:
- Lek. med. Krzysztof Mitura – Działalność oddziału leczenia COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy.
- Lek. med. Jerzy Buczkowski - Konsekwencje pandemii - aktualna sytuacja.
- Mgr Danuta Kowalkowska-Szramka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy – Rola szczepień w zwalczaniu pandemii COVID-19.
- Mgr Hanna Królikowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy - Skutki psychiczne, emocjonalne i społeczne pandemii.
Organizatorami są Urząd Miejski w Brodnicy, Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Brodnicy