W związku z prowadzonymi pracami w zakresie poprawy ekosystemu wodnego kąpieliska nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy w procesie bioremediacji może wystąpić czasowy zakwity glonów.
Bioremediacja, a właściwie działanie mikroorganizmów doprowadzi do stopniowego rozłożenia zanieczyszczeń organicznych oraz niektórych nieorganicznych występujących w osadach dennych (tworzących muł na dnie zbiornika) oraz występujących w toni wodnej. Celem tego działania, oprócz odmulenia dna i poprawy jakości wody, jest pozbawienie glonów i sinic pokarmu – związków azotu i fosforu - co spowoduje stopniowe wyeliminowanie zakwitów fitoplanktonu z tej części jeziora (kąpielisko), gdzie przeprowadzono bioremediację. Ponieważ odpowiednio dobrane mikroorganizmy występujące w preparatach ACS Poland są konkurencją pokarmową dla glonów i sinic, więc w naturalny sposób będą ograniczać ich rozwój. Jednak, w pierwszej fazie procesu bioremediacji, mogą wystąpić okresowe zakwity glonów - ma to związek z tym, że w chwili „przepracowywania" mułu przez mikroorganizmy z osadów dennych uwalniają się, zmagazynowane tam od lat, związki fosforu i azotu. Jest to normalne zjawisko, które potem zaniknie.
W związku z prowadzonymi pracami w zakresie poprawy ekosystemu wodnego kąpieliska nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy w procesie bioremediacji może wystąpić czasowy zakwity glonów.
Bioremediacja, a właściwie działanie mikroorganizmów doprowadzi do stopniowego rozłożenia zanieczyszczeń organicznych oraz niektórych nieorganicznych występujących w osadach dennych (tworzących muł na dnie zbiornika) oraz występujących w toni wodnej. Celem tego działania, oprócz odmulenia dna i poprawy jakości wody, jest pozbawienie glonów i sinic pokarmu – związków azotu i fosforu - co spowoduje stopniowe wyeliminowanie zakwitów fitoplanktonu z tej części jeziora (kąpielisko), gdzie przeprowadzono bioremediację. Ponieważ odpowiednio dobrane mikroorganizmy występujące w preparatach ACS Poland są konkurencją pokarmową dla glonów i sinic, więc w naturalny sposób będą ograniczać ich rozwój. Jednak, w pierwszej fazie procesu bioremediacji, mogą wystąpić okresowe zakwity glonów - ma to związek z tym, że w chwili „przepracowywania" mułu przez mikroorganizmy z osadów dennych uwalniają się, zmagazynowane tam od lat, związki fosforu i azotu. Jest to normalne zjawisko, które potem
zaniknie.