W Bramie Chełmińskiej na wystawie „Nowe nabytki działu historii Muzeum w Brodnicy” pokazywana jest część zabytków pozyskanych do muzealnych zbiorów w latach 2005-2011. Są to zakupy, dary i depozyty związane z dziejami miasta i regionu. Ograniczona przestrzeń wystawiennicza pozwoliła na zaprezentowanie jedynie ok. 30% nowych nabytków.
Na szczególną uwagę zasługują srebrne tabliczki wotywne wykonane w II połowie XVII w. przez brodnickiego złotnika tzw. „monogramistę CS” (zakupione dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego) oraz książka Samuela Pufendorfa z 1729 r opisująca wojny Karola Gustawa. Poza ogromną ilością pięknych drzeworytów znajduje się w niej najstarszy plan Brodnicy wykonany w połowie XVII w. (Dzieło zakupione dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego).
Bezcenne są również kolekcje negatywów po J.K. Mełnickim dokumentujące zmiany jakie zaszły w mieście w ostatnim półwieczu, oraz kolekcja darów i depozytów od Jacka Bielickiego zawierająca dokumenty związane z dziejami miasta i rodziny na przestrzeni ostatniego wieku. Warto obejrzeć również wydawnictwa Kohlera i Wojciechowskiego drukowane w brodnickich drukarniach oraz liczne czasopisma z informacjami o Brodnicy wydawane w Prusach, Austrowęgrzech i Polsce od końca XIX do poł. XX wieku, czy nowo nabyte widokówki i inne przedmioty pochodzące z naszego miasta i regionu.
Poza tym, w Bramie Chełminskiej prezentowana jest wystawa "Dawna broń ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu", a w piwnicach zamkowych ekspozycje stałe: "Region brodnicki w średniowieczu", "Detale architektoniczne z kaplicy zamkowej" oraz "Znaleziska ze studni zamkowej"
Wystawy można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 15.00, w soboty w godz. 9.00 - 15.00, w niedzielę od 9.00 do 14.00.
Natomiast Brodnicki Dom Kultury i Muzeum Przyrodnizce UKM w Toruniu zapraszają na wystawę fotograficzną autorstwa Adama Adamskiego „Magia Natury”. Wystawa prezentowana jest w "sali białej" BDK w godzinach pracy placówki.
Terenem fotograficznych poszukiwań były obszary trzech parków krajobrazowych o szczególnych walorach przyrodniczych: Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i Zespółu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.