Wielu z nas zadaje dzisiaj sobie pytanie jaki będzie nowy , ten rozpoczynający się za kilka dni, rok szkolny. Czy szkoły rozpoczną zajęcia stacjonarne, czy do przedszkoli pójdą wszystkie dzieci?
Sytuacja w naszym kraju jest dynamiczna, różna w różnych jego regionach – i od tego zależą podejmowane decyzje.
Organ prowadzący brodnickie szkoły i przedszkola z dyrektorami tych placówek przygotowuje je do tradycyjnego, stacjonarnego prowadzenia zajęć.
Wszystko to dzieje się w oparciu o zmieniane na bieżąco przepisy prawa oświatowego oraz o wytyczne i zalecenia Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Aktualnie dyrektorzy są na etapie przygotowywania szkół do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych:
• Zaopatrują szkoły w środki stosowane w czasie pandemii
• Analizują rozkład budynków, w celu ustalenia ciągów komunikacyjnych „ zmniejszających” zagęszczenie uczniów np. ustalenie wejść i wyjść dla poszczególnych grup uczniów,
• Dokonują przeglądu sal eliminując z nich elementy „ trudne „ do dezynfekcji
• Przygotowują szatnie, świetlice, stołówki, pom. sanitarno- higieniczne
• Miejsca do ewentualnej izolacji osób, które będą z objawami choroby
• Opracowują procedury, które zafunkcjonują od nowego roku szkolnego.
Pomimo faktu, ze wytyczne są jednakowe dla wszystkich to jednak szczegółowe rozwiązania organizacyjne w szkołach mogą być zindywidualizowane.
Szkoły proponują tez podobne rozwiązania np. kl. I-III – jeden n-l, jedna klasa, regulowane przerwy, a w jednej ze szkół zajęcia dla tych uczniów będą rozpoczynały się o godz. 8.10 .
Dyrektorzy chcą tak zorganizować zajęcia dla uczniów kl. IV-VIII, aby także uczeń był przypisany do jednej sali, a nawet swojego stolika i krzesła (poza zaj. informatyki i wych. fiz)
Bardzo ważne jest w tej sytuacji zrozumienie i odpowiedzialność wszystkich uczestników procesu edukacyjnego: uczniów, rodziców i nauczycieli.
Od rodziców oczekiwalibyśmy nie przysyłania do szkoły, przedszkola chorego dziecka oraz umożliwienia szkole kontaktu w razie zaistnienia takiej potrzeby ze strony szkoły (telefonicznego, mailowego).
Duża odpowiedzialność spada na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół: bezwzględne stosowanie się do procedur, które w skrócie w zasadzie można określić 3 wyrazami: higiena, maseczki, dystans. Tego samego oczekujemy od uczniów.
Wytyczne z 2 lipca uzależniły liczbę dzieci przebywających w jednej sali przedszkolnej od jej powierzchni. Spowodowało to konieczność reorganizacji pracy niektórych grup przedszkolnych - co poszczególni dyrektorzy przedszkoli uczynili w uzgodnieniu z rodzicami.
Wszystkie procedury obowiązujące w danej szkole, przedszkolu będą dostępne na ich stronach internetowych. Zachęcam do zapoznania się z nimi – oczywiście stosowania.
Wszystko to w trosce o zdrowie nasze i naszych Bliskich, bo chyba nigdy dotąd nie był tak niebezpieczny kontakt z drugim człowiekiem.
Wszystkim : uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym szkół życzę bezpiecznego, zdrowego, Nowego Roku Szkolnego, a dyrektorom oby nie musieli podejmować decyzji o ograniczeniu funkcjonowania szkół i przedszkoli.
Małgorzata Świtalska
kierownik Biura Oświaty i Sportu
Urzędu Miejskiego w Brodnicy