Blisko pół miliarda złotych – taka jest wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Podstawowym instrumentem są bardzo korzystne pożyczki udzielane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy – funkcjonujące już pożyczki obrotowe oraz startujące właśnie pożyczki płynnościowe (czyli pożyczki obrotowe na jeszcze korzystniejszych warunkach).
- Ratujemy przedsiębiorstwa i miejsca pracy. To w dzisiejszej sytuacji niezbędne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Bardzo korzystne pożyczki obrotowe Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy ma w ofercie cały czas. Teraz dostosował ten produkt do nowej sytuacji. Można wziąć do 150 tys. złotych na 2,44-2,84 proc. na 3-5 lat. W pakiecie bardzo uproszczona procedura składania wniosków i półroczna karencja w spłacie rat kapitałowych.
Nowa oferta to pożyczki płynnościowe, czyli jeszcze bardziej korzystne pożyczki obrotowe:
- do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw
- do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw
- m.in. na wynagrodzenia
- oprocentowanie 2,09-2,84 proc.
- na 6 lat
- półroczna karencja spłat
- „wakacje kredytowe”
- informacje na stronie KPFP: https://kpfp.org.pl/pozyczka-plynnosciowa/ i https://kpfp.org.pl/pozyczki-dla-twojej-firmy/pozyczka-plynnosciowa/
Szczegóły oraz informacje o innych produktach KPFP w zestawieniu przygotowanym przez instytucję oraz na www.kpfp.org.pl.
Dotacje uratują miejsca pracy
Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości do 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. W ramach tego narzędzia będziemy też wspierać małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne - za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na zakup urządzeń filtrujących powietrze.
Aplikowanie będzie naprawdę łatwe. Wnioski, w bardzo uproszczonej formule, będzie można składać online za pomocą dedykowanego formularza. Program mikrograntowy przygotowuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (TARR). Uruchomiła już infolinię, w połowie maja ogłosi pierwszy nabór. Lista z pierwszą grupą beneficjentów zostanie ogłoszona pod koniec czerwca.
- Schematy wsparcia
- Dedykowana infolinia: grantycovid19@tarr.org.pl
- Portal TARR
E-bony – na 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy - pozwolą kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Zakładany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR. Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata.
- Dedykowana infolinia: ebony@kujawsko-pomorskie.pl.
Marszałkowskie wsparcie tarczy
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu udziela przedsiębiorcom wsparcia na ochronę miejsc pracy oraz koordynuje pomoc udzielaną firmom i osobom samozatrudnionym przez powiatowe urzędy pracy w całym regionie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Samorząd województwa dołożył do tych instrumentów 70 milionów złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).
Powiatowe urzędy pracy proponują
- niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców (do 5000 zł)
- świadczenia dla samozatrudnonych
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla małych i średnich firm
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla organizacji pozarządowych
- szczegóły w Twoim powiatowym urzędzie pracy
- oraz na portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Kujawsko-Pomorskie przeciw Covid-19
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego