Siedemdziesiąt pięć lat temu dobiegła końca druga wojna światowa. Niemcy w Berlinie podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie.
8 maja co roku oddajemy należny hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny i żołnierzom wszystkich frontów i ugrupowań. Pochylamy głowy nad ofiarami II wojny światowej oraz przed tymi, którzy okres wojny przeżyli.Pamiętamy o brodniczanach i mieszkańcach regionu, którzy swoją postawą w czasie wojny zasłużyli na szacunek.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną kraju nie odbędą się w Brodnicy planowane wcześniej okolicznościowe uroczystości z udziałem mieszkańców. 8 maja o godz. 12.00 przy Pomniku Wdzięczności Burmistrz Brodnicy złoży w imieniu mieszkańców Brodnicy kwiaty, a żołnierze z 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego zaciągną honorową wartę.
Przypomnijmy:
Najstraszliwsza ze wszystkich wojen w dziejach ludzkości pochłonęła około 60 milionów ludzkich istnień, rozlała morze krwi i łez. Wojenne doświadczenia stały się składnikiem polskiej tożsamości. Polscy żołnierze z najwyższym męstwem bili się w obronie Ojczyzny, walczyli na obczyźnie, na wielu frontach. Rozsiane niemal po całej Europie, a także na innych kontynentach polskie mogiły są świadectwem ofiarnej walki Polaków o najwyższą stawkę "za wolność naszą i waszą".
Nasze miasto poniosło w trakcie działań wojennych znaczne straty. Liczba ludności spadła z blisko 13 tys. w przededniu wybuchu wojny do około 10 tys. w końcu 1945 roku. Okupanci pozostawili Brodnicę w płomieniach. Około 40% budynków zostało zniszczonych Zakończenie wojny brodniczanie przyjęli z radością, ale rysą na odzyskaniu wolności kładły się działania radzieckiej komendantury wojennej, która wiosną 1945 roku aresztowała przedstawicieli brodnickiej inteligencji. Z niepełnych danych wynika, że wtedy z miasta i powiatu aresztowano i deportowano do łagrów ponad 700 osób, z których wiele nigdy już do Ojczyzny nie wróciło. Trzeba również pamiętać, że oprócz brodniczan walczących w szeregach różnych armii, życie za wolność kraju oddali również mieszkańcy naszego miasta prowadzący działalność konspiracyjną, która była wyrazem postawy patriotycznej i elementem walki z okupantem niemieckim.