Koronawirus to obecnie nie jedyne zagrożenie. Otwarte zostały lasy i parki, potrzebujemy ruchu, wychodzimy na spacery, co jest kwestią zupełnie naturalną. Przed nami kolejne słoneczne dni, które część z nas będzie chciała spędzić na łonie przyrody. Pamiętajmy, że oprócz koronawirusa, mogą być dla nas groźne także kleszcze.
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Polsce w 2019 roku zanotowano 20 614 przypadków boreliozy, a z każdym rokiem jest ich coraz więcej.
Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Boreliozę czyli wielonarządową chorobę zakaźną, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące np. odkleszczowe zapalenie mózgu.
Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.
JAK ZAPOBIEGAĆ ?
Zapobieganie chorobom odkleszczowym polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez:
1) noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty, czapka lub kapelusz),
2) unikanie chodzenia poza drogami po lesie, w zaroślach oraz na łąkach,
3) stosowanie środków odstraszających kleszcze - repelentów zwłaszcza tych zawierających DEET,
4) stosowanie środków do impregnacji odzieży i obuwia zawierających permetrynę oraz jej pochodne,
5) dokładne sprawdzanie ciała po pobycie w lesie (sprawdzamy każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami)
6) unikanie rejonów, w których jest dużo kleszczy,
7) niesiadanie na zwalonych pniach drzew ze względu na częstą obecność w nich nimf, czyli młodocianych form kleszczy
Jeśli już dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Pamiętajmy, że w przypadku chorób przenoszonych przez kleszcze, szybkość działania to podstawa skutecznej diagnostyki i leczenia.