Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
DWIE WYSTAWY
7 LIPCA – 19:00 – GALERIA BRAMA
7 lipca, o godz. 19:00, Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Dyrektor Muzeum w Brodnicy Bartosz Markuszewski zapraszają na dwie, wyjątkowe wystawy.
FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY
Wystawę tworzy 70 zdjęć, będących wynikiem konkursu
fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002 – 21, organizowanego corocznie, od 1965 r., przez BBC Worldwide i Natural History Museum w Londynie, a od ośmiu lat wyłącznie przez Muzeum. W ciągu tych 20.tu lat wszystkie edycje wystawy były prezentowane w Polsce, a edycje 2015 i 2016, m.in., w brodnickim muzeum. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii natury, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci. Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają ją, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie: oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Już od wielu lat, corocznie, na konkurs wpływa 40- 50 tys. zdjęć, wykonywanych przez ponad 4 tys. fotografów, z ponad 90 krajów. Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie – te zdjęcia są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata dzikiej przyrody, ale ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów, w momencie jej wspaniałości. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej przyszłą jakość.
Wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób. Zdjęcia ją tworzące są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.
Prezentacja wystawy w Muzeum w Brodnicy przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
BROŃ SKAŁKOWA
Dziewiętnasty wiek był okresem niebywałego rozwoju technicznego. W jego trakcie wprowadzono innowacje, wkraczające w przeróżne dziedziny życia w tym sfery wojskowej. Obok zmian taktycznych transformację przeszła technika wojskowa, gdzie największa metamorfoza dotyczyła właśnie broni palnej. W przeciągu tych stu lat w znacznym stopniu zmieniło się uzbrojenie walczących żołnierzy. W omawianym okresie podstawową indywidualną bronią palną wykorzystywaną przez żołnierzy był karabin/karabinek/pistolet z zamkiem skałkowym (który na polu bitwy funkcjonował już od połowy XVII w.). Wraz z pojawieniem się tej broni, a także koniecznością uzbrojenia coraz większej liczby żołnierzy powstały pierwsze regulaminowe rodzaje broni. Wprowadzenie broni skałkowej miało wybitne znaczenie dla rozwoju sztuki wojennej. Przede wszystkim zwiększyła się szybkostrzelność piechoty, co umożliwiło użycie taktyki linearnej na polu bitwy. Podstawową wadą tego typu broni był mały zasięg oraz niska celność, które starano się wraz z rozwojem techniki korygować.
Zbiór, które pragniemy Państwu zaprezentować, pochodzi z Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu. Mimo, że nie jest być może najliczniejsza kolekcja, ale posiadająca cechy najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych. Ponadto odznacza się bogatymi zdobieniami tym samym stanowi niebagatelny przykład rzemiosła artystycznego.
SERDECZNE ZAPRASZAMY!
Lokalizacja
ul. Św. Jakuba 1
87-300 Brodnica
Tel. 56 495 05 70 http://portal.muzeum.brodnica.pl/