Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL „BRODNICKA UCZTA TEATRALNA” 2022
DWA DNI, KILKANAŚCIE SPEKTAKLI, NIEZWYKLI AKTORZY I CUDOWNA PUBLICZNOŚĆ – taka właśnie jest BRODNICKA UCZTA TEATRALNA!
17 i 18 września 2022 na deskach Brodnickiego Domu Kultury gościć będą amatorskie grupy teatralne, z całej Polski. Zachęcamy brodnicką publiczność do aktywnego uczestnictwa w spektaklach, przybywajcie!
Stało się tradycją, że OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BRODNICKA UCZTA TEATRALNA inauguruje jakiś wyjątkowy monodram. W tym roku na deskach BDK wystąpi Sonia Bohosiewicz, która 16 WRZEŚNIA, O GODZ. 18:00, zaprasza wszystkich na „DOMÓWKĘ”!
(informacja w odzielnym wpisie).
Teatr od zawsze był miejscem międzypokoleniowych spotkań, przestrzenią sprzyjającą rozmowie, także osób o odległych, życiowych doświadczeniach czy rozbieżnych poglądach. Nie wyobrażamy sobie przestrzeni kulturalnej bez teatru – bez magii sceny, która ma niezwykły dar jednoczenia tego, co pozornie niejednorodne. Doskonale o tym wiedzą publiczność i uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna gdzie, jak w teatralnej rodzinie, różne pokolenia artystów mogą liczyć na swoje wzajemne wsparcie i zrozumienie, gdzie doświadczenie mistrzów łączy się z kreatywnością amatorów.
PROGRAM BUTa 2022:
SOBOTA 17 WRZEŚNIA
10:00 – OTWARCIE FESTIWALU
10:15 | Teatr Pneumatyczny / Stowarzyszenie Artystyczne PNEUMA / Augustów/ „SŁOIKI, CZYLI SKRÓCONY KURS ROBIENIA PRZETWORÓW”, reż. Paweł Leszkowicz.
11:50 | Grupa Teatralna Ło/men / Miejski Ośrodek Kultury / Lubawa/ „RÓŻOWA SKARPETKA”, reż. Monika Kazimierczyk.
12:50 | Alicja Wojnarowska / Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy / Dębica/ „ODDECH”, reż. Dominika Migoń–Madura.
15:20 | The MASK- Teatralny Bielsk Podlaski / Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski/ „JAK TY NIC NIE ROZUMIESZ”, reż. Mateusz Sacharzewski.
16:30 | Teatr Inaczej / Warszawa/ „JACK & ROSE”, reż. Adrian Luzar.
18.00 | Kompania Teatralna Mamro / Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów / Warszawa/ „NIEDŹWIEDŹ”, reż. Grzegorz Reszka.
20:30 – SPOTKANIE Z JURY I OMÓWIENIE SPEKTAKLI
NIEDZIELA 18 WRZEŚNIA
10:00 | Teatr Krzesiwo / Warszawa
„SZTUKA LATANIA”, reż. Ryszard Polaszek
11:00 | Teatr MPF / Zespół Szkół Ogólnokształcących / Gostyń/ „ZanikaNie”, reż. Ewelina Mendyka.
12:00 | TEATR FORMA MARCINA FORTUNY / Radom/„PIEŚŃ HUMBAKA”, reż. Marcin Fortuna.
Ok. 14:30 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW I ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
WYSTĘPY ARTYSTÓW OCENIAĆ BĘDZIE JURY, W SKŁADZIE:
JAN KAROW – krytyk teatralny, kulturoznawca. Wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Publikuje m.in. na łamach „Teatru” i Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Był członkiem Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
MARIUSZ JAKUS – polski aktor teatralny i telewizyjny, pedagog, doktor habilitowany nauk o sztukach pięknych w dziedzinie sztuk teatralnych. Profesor na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Jakus był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, aktualnie pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Punktem zwrotnym w karierze Mariusza Jakusa okazała się kreacja w filmie Feliksa Falka pt. ”Samowolka”. Aktor został uhonorowany na XVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za drugoplanową rolę męską.
Wśród licznych filmów i seriali, w których zagrał można wymienić m.in. „Kiler”, „Dom Zły”, „Ida”, „Kamienie na szaniec”, „Kamerdyner”, czy „Rojst”.
GRZEGORZ SIERZPUTOWSKI – aktor z ponad 20. letnim stażem. Ma na swoim koncie ponad 40 ról teatralnych i filmowych. Poza aktorstwem jego pasją jest praca reżyserska. Założyciel i kierownik Teatru Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel Fundacji Teatr BOTO w Sopocie oraz Teatru Trans-Atlantyk w Warszawie. Absolwent białostockiego Zespołu Placówek Kształcenia Artystycznego oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Laureat nagrody ministerialnej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
Od ponad 15 lat pedagog teatru w X Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Warszawie. Lider trenerów IMPROV w projekcie Creative Europe „Young Theater“ realizowanym w Słowenii, Serbii, Rumunii i Polsce.
W Teatrze Druga Strefa występował gościnnie ze spektaklami „Wieczorek Anarchistyczny” w reżyserii Ewy Ignaczak oraz „Zielony Mężczyzna” Teatru BOTO w reżyserii Adama Nalepy. Od 2021 roku stale współpracuje z Teatrem Druga Strefa, grając w „Czkawce”, „Publiczności” i „Windzie”.
NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE WSTĘP WOLNY! Wejściówki do odbioru od 1 września, na portierni BDK.
ORGANIZATOR – Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki „BRACTWO”, które w 2016 roku, za organizację Ogólnopolskiego Festiwalu „Brodnicka Uczta Teatralna” otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pn. „Rodzynki z pozarządówki”.
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BRODNICKA UCZTA TEATRALNA JEST WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO oraz GMINY MIASTA BRODNICA.
PATRONAT MEDIALNY:
Radio Pomorza i Kujaw, TV Brodnica, TV ElTRONIK.
Lokalizacja
Przykop 43
87-300 Brodnica http://