Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
Nie spalaj śmieci !!!
Czwartek, 23-12-2010

Wraz z początkiem sezonu grzewczego powraca temat spalania śmieci (odpadów) w domowych piecach. W świadomości wielu osób takie postępowanie to czysty zysk. Pozbywają się odpadów (nie płacą za ich utylizację) i uzyskują ciepło. Jednak osoby, które oprócz dozwolonych materiałów opałowych wrzucają do pieca śmieci: butelki plastikowe, opakowania foliowe, niepotrzebną odzież, obuwie, narażają siebie i innych na choroby i zanieczyszczają środowisko. W procesie spalania odpadów, w szczególności z tworzyw sztucznych uwalniane są do atmosfery szkodliwe związki chemiczne, które przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza, zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Spalanie odpadów jest dopuszczalne wyłącznie w spalarniach - przeznaczonych do tego urządzeniach i instalacjach posiadających zabezpieczenia ograniczające emisję do powietrza. Pamiętajmy także, że spalanie odpadów z tworzyw sztucznych powoduje osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych, którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić się do pożaru domu.
 
Dziś, kiedy w naszym mieście prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, dwa razy do roku - zbiórka odpadów wielkogabarytowych, a każdy właściciel posesji ma obowiązek posiadania pojemnika na odpady - takie praktyki to skrajna nieodpowiedzialność i lekkomyślność.
 
Osoby palące śmieci nie zdają sobie niestety sprawy z tego - jak tragiczne dla zdrowia swojego, swoich rodzin i sąsiadów są skutki takiego działania. Jeżeli „zagorzałych palaczy śmieci” nie przekonują prośby, regulaminy czy perspektywa kary, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych, może przynajmniej przemówi refleksja: Przecież truję dzieci...również swoje!

Zapraszamy Państwa do serwisu internetowego - www.fundacjaarka.pl, gdzie można znaleźć wszelkie informacje na temat powyższej kampanii oraz innych akcji i programów prowadzonych przez Fundację.
 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu wydanego przez Fundację Ekologiczną ARKA, dotyczącego problemu spalania śmieci w piecach domowych.
 
Film - Kochasz dzieci, nie pal śmieci
 
DRODZY PAŃSTWO!
 
UCZMY SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚĆI - SZCZEGÓLNIE GDY CHODZI O ZDROWIE I ŻYCIE!
 
DBAJMY O ZDROWIE NASZE I NASZYCH DZIECI!
 
NIE PALMY ŚMIECI !!!
 
Dlaczego? 
W czasie spalania śmieci (odpadów) powstają substancje, które mają silne działanie rakotwórcze i śmiercionośne.
Sami wytwarzamy te szkodliwe związki, kiedy spalamy śmieci w piecach węglowych,a także w przydomowych ogniskach.
Chorobotwórcze substancje przedostaja się do otoczenia – znajdują się w powietrzu, osiadają na roślinach i przedmiotach i pozostają tam długi czas.
Następnie wraz z pożywieniem (np. z warzywami, owocami, zbożami, na których się osadziły i wraz z wdychanym powietrzem, związki te dostają się do naszego organizmu. Większość  znas jednak o tym nie wie, gdyż substancje te są niewidoczne i niewyczuwalne węchem.
 
Czym to grozi?
Dioksyny i furany, powstające w czasie spalania śmieci, nieodwracalnie niszczą zdrowie – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płód i strukturę kodu gnetycznego oraz mają działanie alergiczne.
Związi te to jedne z najsilniejszych trucizn, jakie zna ludzkość. Ich działanie toksyczne polega na podstępnym – bo powolnym – ale niezwykle skutecznym  uszkadzaniu rozmnażających się komórek w organizmach żywych.
Niecałe dwa miligramy dioksyn wystarczą, by zabić ważącego 80 kilogramów czlowieka.
 
Jak ty możesz temu zapobiec?
Zwróć uwagę, czy w swoim gospodarstwie domowym nie przyczyniasz się do emisji dioksyn, spalając w domowych piecach śmieci.
Rygorystycznie przestrzegając obowiązującego w Polsce ustawowgo zakazu spalania odpadów w urządzeniach do tego nieprzystosowanych.
Segregując śmieci i pozbywając sie ich w sposób zgodny z prawem.
Jeśli nasz sąsiad zatruwa powietrze, którym oddychamy, zapoznaj go z treścia tej informacji.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
konto - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna