Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Mostek w parku

Brodnica - stolica Pojezierza Brodnickiego liczącego ponad 100 jezior. Miasto z ponad 700-letnią tradycją. Leży nad Drwęcą, na granicy historycznych regionów: Ziemi Chełmińskiej, Prus i Mazowsza. Korzystne położenie sprawiło, że przez stulecia miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczyło  w handlu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej. Nazwę swą (zarówno polską jak i niemiecką Strasburg) zawdzięcza właśnie granicznemu położeniu i przejściu przez rzekę zwanemu brodem. Korzystne położenie sprawiło, iż przez stulecia miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczyło w handlu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej. Najstarszą częścią miasta jest leżące na lewym brzegu Drwęcy Michałowo, gdzie od XII wieku istniała już kasztelania z  komorą celną, należące do książąt mazowieckich i kujawskich. Prawa miejskie otrzymała przed rokiem 1298.

Powrót
Pozostałe w kategorii
Widok na wieżę zamku Krzyżackiego
Ziemię Michałowską Zakon Krzyżacki przejął ostatecznie w 1317 roku. Zakon wzniósł w mieście w latach 1305-1339 warowny zamek oraz mury miejskie. Od 1331 r. zamek brodnicki był siedzibą komturii. Miasto intensywnie rozwijało się dzięki licznym przywilejom i nadaniom ziemi, wykorzystując położenie na skrzyżowaniu traktów handlowych. Krzyżackie rządy były jednak ciężarem dla mieszczan. W 1454 r. wystąpili oni zbrojnie przeciw Zakonowi oblegając przez dwa tygodnie zamek i przepędzając jego załogę. W roku1454 r. przedstawiciele Brodnicy wraz z innymi miastami Prus złożyli przysięgę wierności królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ostatecznie we władanie polskie przeszła Brodnica dopiero po roku 1479, stając się siedzibą starostwa. Od początku XVII wieku starostwo brodnickie nadawane było członkom rodziny królewskiej. Starościnami grodu brodnickimi były: Anna Wazówna - siostra Zygmunta III Wazy oraz jego żona Konstancja i córka Anna Katarzyna, żona Władysława IV - Cecylia Renata czy też  Maria Kazimiera - żona Jana III Sobieskiego. Okres rozkwitu miasta związany jest z osobą Anny Wazówny, która jako protestantka nie mogła przebywać na dworze katolickiego brata Zygmunta III. Królewna Anna objęła brodnickie starostwo w 1605 roku i mieszkała tu do śmierci w 1625 r. Była osobą inteligentną, wykształconą. Stworzyła w Brodnicy silny ośrodek intelektualny szczycący się tolerancją religijną. Tutaj gościła uczonych i pisarzy, których była mecenasem i powierniczką. Wnuczka Zygmuta Starego i Bony przystąpiła do gruntownej przebudowy pałacu wzniesionego przez Rafała Działyńskiego w roku 1564 r. Zmarła w Brodnicy i spoczywała tu przez 11 lat, aż do czasu uroczystego  przeniesienia ciała do  Torunia. 
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Lokalizacja panoram
Pomoc
Po ustawieniu kursora myszy na obrazie oglądanej panoramy i przyciśnięciu lewego klawisza myszy - możliwe jest sterowanie kierunkiem obrotu widoku. Do poprawnego działania niezbędna jest włączona obsługa apletów JAVA w przeglądarce.
znak zapytania aktywny punkt - umożliwia po kliknieciu przejście do kolejnej sceny spaceru. Po najechaniu na aktywny punkt pojawi się skrócona nazwa sceny, do której prowadzi.
 
przybliż zbliżenie - pozwala przybliżyć oglądaną scenę.
 
oddal oddalenie - pozwala oddalic oglądaną scenę.
 
hotspoty pokaż / ukryj hotspoty - włącza i wyłącza prezentowanie aktywnych punktów na panoramie.
 
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna